Wiosenne nasadzenia w donicach – rośliny, pielęgnacja, sadzenie

Wiosenne nasadzenia w donicach – rośliny, pielęgnacja, sadzenie

Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy coraz częściej odwiedzać nasze ogrody – porządkujemy, pielęgnujemy, przygotowujemy się do sezonu. Z pewnością dużą przyjemność sprawi nam przygotowanie wiosennych dekoracji, które wprowadzą kolor do ogrodu. Co możemy posadzić w donicach na tarasie, balkonie wiosną? Jak dbać o wiosenne kompozycje? Podzielimy się z Wami przepisem na piękne, wiosenne donice.


Wiosenne nasadzenia w donicach wprowadzą do ogrodu świeżość i radość. Bogactwo i różnorodność wiosennych kwiatów powoduje, że kompozycje kwiatowe będą zachwycające. Jakie rośliny wykorzystać we wiosennych aranżacjach? Jak pielęgnować kompozycje w donicach?


Wiosenne kompozycje w donicach pozwolą nam wprowadzić wiosnę do naszego otoczenia.

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, dla większości  posiadaczy ogrodu, oznacza głównie natłok prac porządkowych Jednak, w przeciwności do porządków jesiennych, prace w ogrodzie wiosną są radosne i bardziej przyjemne – dni stają się dłuższe, cieplejsze, a przyroda budzi się z zimowego snu. Każdy ogrodnik z utęsknieniem czeka na pierwsze zwiastuny wiosny – z niecierpliwością szukamy młodych pączków na drzewach, wyglądamy przebiśniegów, fiołków, czy krokusów. Cieszą nas trenujące ptaki i pojawiające się coraz liczniej, głodne po zimie, pszczoły.

Bardzo cieszy nas widok wiosennych kwiatów, które swoją barwą, zapachem powodują, że w ogrodzie robi się jeszcze pięknie. Ogromną przyjemność sprawia nam więc przygotowanie wiosennych dekoracji w donicach. Ogromny wybór roślin powoduje, że donice łatwo dopasujemy do swojego ogrodu, swojego gustu i upodobań.

Bratki, jaskry i niezapominajki pięknie komponują się w wiosennych kompozycjach w ogrodzie.

Kompozycje kwiatowe w donicach

Kompozycje kwiatowe w donicach to zawsze dobry pomysł na aranżację przestrzeni zewnętrznej – czy to na tarasie, balkonie, czy w ogrodzie. Donice pozwalają na swobodę aranżacji – nie musimy przejmować się kopaniem otworów, czy odpowiada roślinom podłoże, stanowisko. Wystarczy, że posadzimy piękną donicę jeszcze piękniejszymi roślinami, a następnie ustawimy ją w opatrzonym miejscu – a jak nam się znudzi, przestawimy ją gdzie indziej, albo wymienimy roślin. Kompozycje kwiatowe w donicach to szybki i prosty sposób na odmianę przestrzeni ogrodu.


Wiosenne kwiaty

Wiosenne kwiaty to grupa roślin, która jest odporna na wiosenne przymrozki, nie zaszkodzi im chwilowa temperatura poniżej zera. Jest to grupa bardzo barwna i często pachnąca. Jakie kwiaty możemy wykorzystać w kompozycjach wiosennych? Przede wszystkim symbolem wiosny są bratki. Bratki – czyli fiołki ogrodowe, to bardzo łatwe w uprawie rośliny, które będą doskonałe nawet dla początkujących ogrodników.

Bratki idealnie rosną w miejscach półcienistych – wystawa słoneczna znacznie skróci ich kwitnienie, zaś w cieniu będą wybujałe. Podłoże dla bratków powinno być żyzne, przepuszczalne. Bratki są pięknymi kwiatami wiosennymi – możemy wybierać spośród bratków wielko- i drobnokwiatowych. Ich kolory są zachwycające, kwiaty w barwie fioletowej, białej, brązowej, żółtej czy pomarańczowej, najczęściej mają ozdobny, ciemniejszy środek kwiatka. Dekoracja płatków wygląda bardzo ciekawie, a bratki stanowią piękną kompozycję, nawet jeżeli wykorzystamy tylko te kwiaty, w kilku kolorach.

Niepodważalnym symbolem wiosny są bratki, które dobrze radzą sobie z wiosennymi przymrozkami.

Stokrotki to popularne rośliny, kwitnące wiosną, których dekoracją są małe kwiatki w kolorach różu, bieli i czerwieni. Stokrotka uprawiana w donicach to szlachetna kuzynka stokrotki pospolitej, znanej z trawników, łąk. Kwiaty stokrotek różnią się nie tylko barwą, ale również o’ich budową- wyróżniamy stokrotki drobno i wielkokwiatowe, a także kwiaty płaskie, pełne i pomponiaste. Odmiany pomponiaste są najczęściej wykorzystywane w donicach, ze względu na piękny wygląd. Stokrotka wymaga stanowiska półcienistego, lub słonecznego. Podłoże powinno być żyzne, niezbyt wilgotne, przepuszczalne.

Jaskry azjatyckie to jeszcze niezbyt popularne kwiaty wiosenne. Jednak ich walory dekoracyjne są niepodważalne. Jaskry mają mocno powcinane liście, tworzące rozetę. Z ich wnętrza wyłania się wyższa łodyga, często rozgałęziona, na której zakwitają kolorowe koszyczki. Kwiaty jaskrów są zwarte, kuliste, barwne – występują w kolorach : żółty, czerwony, biały, różowy i pomarańczowy. Kwitną bardzo długo. Jaskry wymagają bardzo żyznego podłoża, które dodatkowo nie powinno być suche. Jaskry wytwarzają korzenie bulwiaste, za pomocą których możemy je rozmnażać, produkując rośliny na przyszły sezon.

Prymulki – inaczej zwane pierwiosnki, to wcześnie kwitnące rośliny ogrodowe i domowe, ich kwitnące egzemplarze możemy kupić już pod koniec lutego, jednak pełnia kwitnienia przypada na koniec marca/kwiecień. Pierwiosnki to rośliny bardzo odporne na mróz – wytrzymują temperaturę nawet do – 15 stopni.  Kwiatki prymulek mają kolor fioletowy, czerwony, żółty, pomarańczowy i biały. Kształt trąbkowy, jest bardzo ciekawy i dobrze widoczny dzięki dwukolorowym wybarwieniu. Wnętrze kwiatów najczęściej ma inny kolor, niż płatki. Prymulki wymagają stanowiska półcienistego, ale dobrze rosną w cieniu. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne.

Piękne, radosne kolory spodobają się każdemu.

Fiołek wonny to mała, bardzo atrakcyjna roślina, którą często możemy spotkać w lasach, parkach. Fiołek wonny ma drobne, najczęściej fioletowe kwiatki, które charakteryzuje przyjemna woń. Fiołek kwitnie już w marcu, aż do kwietnia. Dobrze rośnie na stanowisku cienistym i półcienistym, w podłożu żyznym, o umiarkowanej wilgotności. Fiołek jest bardzo mrozoodporny – znosi temperaturę do – 25 stopni.

Miodunka plamista to wiosenna bylina, która kwitnie drobnymi, ale efektownymi kwiatami, w kolorach różu, fioletu, bieli. Kwiaty to małe dzwoneczki, które mają subtelny zapach. Miodunkę uwielbiają pszczoły i inne zapylacze. Jej ozdobą są również liście -owalne, ostro zakończone, z ozdobnymi, jaśniejszymi plamkami na powierzchni, dzięki nim nawet po przekwitnięciu roślina wygląda atrakcyjnie. Miodunka wymaga podłoża zasobnego, próchnicznego, dobrze rośnie w stanowisku nieco cienistym.

Wrzośce to kuzyni dobrze nam znanych, jesiennych wrzosów. Wrzośce kwitną wiosną, ich ozdobą są drobne, dzwonkowate kwiaty, najczęściej w kolorze różowym, czasem białym lub czerwonym. Wrzośce mimo, że wrażliwe na przymrozki, to nawet kiedy zaschną, są dekoracyjne. Najlepsze stanowisko to miejsce lekko cieniste, podłoże natomiast powinno być kwaśne, próchnicze, lekko wilgotne i oczywiście żyzne.

Uzupełnieniem wiosennych kwiatów  mogą być rośliny ozdobne z liści jak bluszcz pospolity, czy też żurawki. Nasze wiosenne dekoracje możemy uzupełnić również iglakami, czy bukszpanem, który zwłaszcza w czasie Wielkanocy, będzie podkreślał urok naszych donic.

Piękny ogród na wiosnę – pielęgnacja donic

.

Aby nasz ogród był piękny na wiosnę, musimy prawidłowo zadbać o kwiaty w donicach. Jakich zabiegów będą wymagać?

Przede wszystkim powinniśmy :

  • regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany, tak aby pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia, a nie zawiązywania kwiatów.
  • podlewać donice, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża.
  • zasilacz podłoże nawozem dopasowanym do potrzeb roślin kwitnących, nawóz powinien być długodziałający.

Ważne jest również odpowiednie sadzenie roślin. Przede wszystkim zwracamy uwagę na podłoże – które powinno być żyzne, przepuszczalne. Możemy kupić mieszankę uniwersalną do kwiatów doniczkowych, albo wykonać podłoże samodzielnie. Nasze podłoże powinno składać się z ziemi uniwersalnej, wymieszanej z nawozem i torfem lub kompostem. Taka mieszanka będzie żyzna, przepuszczalna.

Pamiętajmy również o drenażu, podczas sadzenia roślin do donic. Na dnie donicy umieszczamy keramzyt, który zapewni właściwy odpływ wody, a także napowietrza podłoże.

Aby kwiaty w donicach zdrowo i pięknie rosły, koniecznie musimy zadbać o żyzne podłoże.

Jaki nawóz do donic?

Nawożenie roślin w donicach może być kłopotliwe, gdyż jest to mały pojemnik, w którym łatwo przesadzić z nawozem. Nadmiar nawozu, przenawożenie, może objawiać się wybujałym wzrostem, łamliwością roślin, czy też ich zasychaniem. Dlatego najlepiej jest wykorzystać nawozy bezpieczne, takie jak na przykład biohumus. Biohumus Extra to naturalny produkt w formie nawozu płynnego. Powstaje w wyniku trawienia przez dżdżownice obornika. Biohumus Extra, dzięki swoim niezwykłym właściwościom wpływa na żyzność gleby, a jego użytkowanie jest bardzo bezpieczne i łatwe.

Biohumus Ekstra jako naturalny nawóz, troszczy się o rośliny, glebę i środowisko.

Biohumus Extra może być z łatwością używany do pielęgnacji roślin kwitnących posadzonych w donicach. Mieszamy go z wodą, która podlewamy nasze kompozycje w donicach. Częstotliwość zależy od wymagań posadzonych roślin. Biohumus Extra jest bardzo bezpiecznym produktem, gdyż nie ma możliwości aby go przedawkować. Rośliny same pobierają sobie tyle składników, ile potrzebują. Ten naturalny nawóz wspomaga mikroflorę obecną w glebie, a duża zawartości pozytywnych mikroorganizmów ogranicza  rozwój chorobotwórczych patogenów w podłożu, dzięki czemu nasze rośliny rosną zdrowo. Sposób działania Biohumus Extra opiera się na zawartych w nim bakteriach, które pozyskują pierwiastki chemiczne z atmosfery po to, by przekazać je roślinie, albo związują pierwiastki będące w nadmiarze. Możemy zakupić specjalny Biohumus Extra, przeznaczony dokładnie do pielęgnacji roślin kwitnących jak na przykład  biohumus firmy ekodarpol.

Naturalne nawozy to naturalna pielęgnacja.

Donica powinna podkreślać charakter kompozycji, ta kamienna donica Lechuza ze sklepu Ogrodolandia idealnie pasuje.

Jakie donice ?

Donice ogrodowe, jakie wykorzystamy do naszych kompozycji, powinny być przede wszystkim odporne na czynniki atmosferyczne. Wiosna to pora roku, kiedy musimy liczyć się z przymrozkami, czy też dużą wilgotnością. Dlatego donice jakie wybierzemy powinny być mrozoodporne, i odporne na wilgoć. Najlepiej sprawdzają się trwałe donice tarasowe, wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak polietylen. Tworzywo sztuczne może imitować plecionkę wiklinową, drewno, beton, ale ma zdecydowanie wyższą odporność i trwałość. Dodatkowo masa donicy jest mniejsza, co ułatwia jej użytkowanie.

Planując nasadzenia w donicy, musimy również odpowiednio dobrać jej wielkość – dopasowując ją do rozstawy, w jakiej mamy posadzić rośliny, do ich systemu korzeniowego, czy też wielkości, jaką osiągną.

Kiedy wiosna płata nam figle, a kwiaty ogrodowe w gruncie nie chcą jeszcze kwitnąć, możemy wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć piękne, wiosenne kompozycje w donicach. Połączenie barwnych kwiatów, ich zapach, wprowadzą na nasze tarasy i balkony, świeży powiew wiosennego powietrza.


Powiązane